Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

informacja


„Schematom STOP!”

W styczniu 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Drawsku Pomorskim, Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Drawsku Pomorskim, Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Złocieńcu, Gminą Złocieniec, Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim oraz Międzygminnym Centrum Integracji Społecznej w Kaliszu Pomorskim, rozpoczęło realizację projektu „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy - pilotaż”.

Głównym celem pilotażu jest utworzenie skoordynowanego systemu współpracy instytucjonalnej wobec rodzin wielodzietnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym z tytułu bezrobocia lub pozostawania w trwałym pokoleniowym bezrobociu i niemożności wyjścia z systemu świadczeń pomocy społecznej, a także testowe wypracowanie nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej.

W ramach realizacji zadań projektu powołano dwa zespoły: Powiatowy Zespół Koordynujący Współpracę oraz Mobilną Grupę Interdyscyplinarną. W skład każdego zespołu wchodzi 10 przedstawicieli jednostek współrealizujących projekt. Wśród ww znaleźli się:

  • Pracownicy socjalni

  • Pedagodzy

  • Instruktor zawodowy

  • Koordynatorzy pieczy zastępczej

  • Doradcy zawodowi

  • Sekretarz powiatu

  • Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

  • Zastępca dyrektora Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny

  • Zastępca dyrektora Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

  • Strażnik Miejski

  • Terapeuta Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy Ośrodka Rehabilitacyjno Kulturalnego

  • Inspektor ds. obsługi burmistrza

Powiatowy Zespół Koordynujący Współpracę odpowiedzialny jest za opracowanie i pilotażowe wdrożenie Lokalnego Programu Interdyscyplinarnej Współpracy, który ma integrować działania instytucji pomocy, integracji społecznej i rynku pracy, ujednolicić sposoby pracy z klientami w oparciu o dostępną infrastrukturę oraz opiniować rodzinny program stworzony przez Mobilną Grupę Interdyscyplinarną. Mobilna Grupa Interdyscyplinarna z kolei, odpowiedzialna jest za opracowanie i wdrożenie Rodzinnego programu aktywizacji zawodowej, pomocy i integracji społecznej poprzez bezpośrednią pracę z rodzinami. Każdy członek grupy jest odpowiedzialny za pracę z jedną rodziną.

W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do pilotażu zakwalifikowano 10 rodzin spełniających kryteria. Pilotaż przewiduje organizację wsparcia tych rodzin w ramach czterech modułów, które odnoszą się do czterech obszarów pomocy: moduł prozatrudnieniowy, moduł społeczny i integracyjny, moduł rodzinny i moduł sport i kultura. Każda z rodzin zawarła ze swoim opiekunem kontrakt, którego realizacja w rezultacie ma doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu, tj. do usamodzielnienia rodziny od systemu pomocy społecznej.

Aktualnie, praca z rodziną jest na etapie stawiania pierwszych kroków w kierunku realizacji kontraktów. Przed nimi wiele pracy, ale także satysfakcji, jakie będą przynosiły kolejne osiągane cele.

0x01 graphic

Projekt „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy - pilotaż

Pilotaż współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Róża Kursa 04-04-2014 07:51
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Jolanta Nazarek 04-04-2014
Ostatnia aktualizacja: - 04-04-2014 07:51